Category Archives: Warto wiedzieć

Akademia Przyszłości w Lublinie

AP

Jak zmienić świat i pomóc innym? Istnieją tysiące sposobów. Można na przykład zaangażować się w akcje ratujące foki nad Bałtykiem, programy mające na celu ochronę lasów tropikalnych lub zwalczanie terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Wszystkie tego typu działania niewątpliwie są potrzebne, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że nie dotyczą nas bezpośrednio. Akademia Przyszłości pozwala zmieniać świat konkretnego dziecka.

Akademia Przyszłości to inicjatywa, która pomaga dzieciom z problemami. Podopieczni bardzo często pochodzą z patologicznych rodzin, nie mogą liczyć na wsparcie ze strony najbliższych, a kłopoty materialne sprawiają, że czują się gorsi od swoich rówieśników. Niejednokrotnie w domu i na lekcjach słyszą zdania typu: „nic z ciebie nie będzie”, „do niczego się nie nadajesz”. Dlatego Akademia nie skupia się na pomocy finansowej, tylko stara się zapewnić dzieciom wsparcie i motywację, aby najpierw radziły sobie w szkole, a później w dorosłym życiu.

Zasada działania Akademii Przyszłości opiera się na cotygodniowych spotkaniach wolontariusza ze swoim podopiecznym. Zajęcia odbywają się w szkole i trwają 1–2 godziny. W czasie tych spotkań buduje się relacja między wolontariuszem a dzieckiem, które nadrabia zaległości w nauce, uczy się pokonywać własne słabości oraz przede wszystkim utwierdza się w przekonaniu, że jest kimś wyjątkowym. Ponadto podopieczni biorą udział w tzw. wydarzeniach społecznych. Mogą to być spotkania z inspirującymi ludźmi czy też wizyty w ciekawych miejscach.

Udział w Akademii Przyszłości bardzo dużo daje również wolontariuszowi. Przede wszystkim uczy empatii, odpowiedzialności, rozwija kreatywność i daje mnóstwo satysfakcji. Wolontariusz ma poczucie, że w dobry sposób pożytkuje swój wolny czas, a przy okazji może poznawać wielu ciekawych ludzi oraz zdobyć doświadczenie w pracy z dzieckiem.

Rekrutacja nowych wolontariuszy zazwyczaj trwa od sierpnia do końca października. Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie internetowej www.zostantutorem.pl oraz na facebookowym fanpage’u Akademii Przyszłości.

Warto zaangażować się w działanie Akademii Przyszłości lub innej organizacji charytatywnej, chociażby dlatego, że dobro, które dajemy innym, wraca do nas ze zdwojoną siłą.

Katarzyna Banach

 

Flyaway

Flyaway[1]

Flyaway to inicjatywa Władysława Labudy – ekscentrycznego podróżnika z „głową w chmurach”, który postanowił wyruszyć w podróż dookoła świata i odwiedzić jego najdalsze, najbardziej egzotyczne zakątki w sposób niekonwencjonalny: bez wydawania pieniędzy na noclegi. Jak sam twierdzi, nie warto płacić za coś, co może być za darmo i już od ponad dwóch lat konsekwentnie realizuje swoje postanowienie. Przebył ponad 21 tys. kilometrów i zwiedził aż 37 krajów Ameryki Północnej, Azji, Europy. Zapewnia, na tym przygoda marzeń się nie skończy. Co więcej, pragnie zwiedzić dwa razy tyle!

Śmierć lisa u Drwala

Śmierć lisa u Drwala

Hubertus jest świętem myśliwych, leśników i jeźdźców. Zamyka sezon jeźdźców, a otwiera sezon polowań jesienno-zimowych. Nazwa pochodzi od świętego Huberta, patrona jeźdźców konnych, myśliwych, strzelców.

Niewielu studentów wie, że w Lublinie można zobaczyć Hubertusa na własne oczy. Odbywa się on cyklicznie za Zajazdem Ułańskim na ulicy Abramowickiej, a organizowany jest przez Stajnię Drwal.

Hubertus 2013 odbył się 5 października. W jego ramach zorganizowano konkurs pt. „Najpiękniejsza” i „Najpiękniejszy”, zaprezentowano kadryla, odbył się pokaz łucznictwa konnego, gonitwa za lisem oraz skoki przez przeszkody.

Busem przez świat

Busem-przez-swiat-487x3251-489x325

Mają różne osobowości, umiejętności, doświadczenia życiowe. Łączy ich jedno – wielka chęć zwiedzenia całego świata. Pragną pokazać, że  warto spełniać swoje marzenia. Twierdzą, że stagnacja i oczekiwanie na przychylność losu nie są dobrymi sprzymierzeńcami w osiąganiu celów. Dlatego mimo wszystko trzeba działać.

Tajemny język kwiatów – więcej, niż słowa…

M.Mazik3

Od wieków kwiatom przypisywano najprzeróżniejsze znaczenia. Często bukiet mówił więcej niż tysiąc słów. Mężczyźni dawali kwiaty kobietom, te zaś innym kobietom lub dzieciom. Aby wyrazić swoje uczucia bez słów, można podarować bukiet.