Hubertus 2014

Hubertus2014

18 października br. pasjonaci jeździectwa zebrali się na błoniach za Gospodą „U Kowalskich” w Lublinie, aby obchodzić swoje doroczne święto – Hubertusa. Uroczystość ta kończy sezon dla jeźdźców i jednocześnie rozpoczyna jesienno-zimowy sezon polowań dla myśliwych.

Imprezę, zgodnie z tradycją, rozpoczął staropolski sygnał łowiecki nadany przez hejnalistów. Następnie odbyła się prezentacja wszystkich uczestników, spośród których jury musiało wyłonić Najpiękniejszą Damę i Eleganckiego Pana. Zwycięzcami w tej kategorii zostali: Joanna Jarząbkowska i koń Diabełek oraz Jarosław Szczuka wraz z ogierem Hatrikiem. W tym czasie odbył się pokaz Rycerskiego Bractwa im. Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, który rozbawiał uczestników imprezy.

Jednym z członków komisji sędziowskiej była dr n. wet. Maria Studzińska z Zakładu Parazytologii i Chorób Inwazyjnych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie. Zapytana o organizację tegorocznego święta jeźdźców, odpowiedziała: „Bardzo wysoko oceniam organizację Hubertusa, panuje tutaj wspaniała atmosfera. Stajnia Drwal przygotowała wiele atrakcji zarówno dla uczestników, jak i publiczności. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania”.

Kolejnym punktem Hubertusa była konkurencja „Lis szukany”. Polegała ona na jak najszybszym odnalezieniu ukrytej lisiej kity. Najlepsza w tej konkurencji okazała się Małgorzata Ziemniewska i koń Grey.

Później publiczność i uczestnicy byli świadkami „Pokazu w stylu western” w wykonaniu Dariusza Piernikowskiego i ogiera Liptona.

Konkurencję „Lis ścigany” wygrał Rafał Kłosowski, który jako pierwszy zerwał lisią kitę z ramienia uciekającego jeźdźca. Kolejnym punktem imprezy była „Potęga skoku”. Najlepsi w tej konkurencji okazali się studenci naszego Uniwersytetu: Klaudia Szałek na koniu April (pokonali przeszkodę o wysokości 140 cm) oraz Bartosz Wójcik i Łuna.

Głównym organizatorem Hubertusa 2014 była „Stajnia Drwal”. Jej właściciel, Wiesław Drwal, podkreślał, że jest zadowolony z przybycia ponad 70 uczestników oraz ze wspaniałej, rodzinnej atmosfery panującej podczas całej imprezy. Gospodarz, zapytany o popularność jeździectwa oraz korzyści wynikające z uprawiania tej dyscypliny, dodał: „Przyszły całe rodziny i to cieszy, od maluchów po nastolatki. Zainteresowanie tym sportem wzrasta, jest to bardzo pokrzepiające. Trenowanie jeździectwa daje wytrwałość oraz odwagę, gdyż jest to obcowanie z dużym zwierzęciem. Sport ten poprawia zdrowie, stwarza możliwość ruchu, człowiek staje się wysportowany. To są najważniejsze atuty”.

Hubertus 2014 okazał się sukcesem zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sportowym. Ci, którzy zdecydowali się wziąć w nim udział, zapewne się nie zawiedli.

Katarzyna Banach