Akademia Przyszłości w Lublinie

AP

Jak zmienić świat i pomóc innym? Istnieją tysiące sposobów. Można na przykład zaangażować się w akcje ratujące foki nad Bałtykiem, programy mające na celu ochronę lasów tropikalnych lub zwalczanie terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Wszystkie tego typu działania niewątpliwie są potrzebne, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że nie dotyczą nas bezpośrednio. Akademia Przyszłości pozwala zmieniać świat konkretnego dziecka.

Akademia Przyszłości to inicjatywa, która pomaga dzieciom z problemami. Podopieczni bardzo często pochodzą z patologicznych rodzin, nie mogą liczyć na wsparcie ze strony najbliższych, a kłopoty materialne sprawiają, że czują się gorsi od swoich rówieśników. Niejednokrotnie w domu i na lekcjach słyszą zdania typu: „nic z ciebie nie będzie”, „do niczego się nie nadajesz”. Dlatego Akademia nie skupia się na pomocy finansowej, tylko stara się zapewnić dzieciom wsparcie i motywację, aby najpierw radziły sobie w szkole, a później w dorosłym życiu.

Zasada działania Akademii Przyszłości opiera się na cotygodniowych spotkaniach wolontariusza ze swoim podopiecznym. Zajęcia odbywają się w szkole i trwają 1–2 godziny. W czasie tych spotkań buduje się relacja między wolontariuszem a dzieckiem, które nadrabia zaległości w nauce, uczy się pokonywać własne słabości oraz przede wszystkim utwierdza się w przekonaniu, że jest kimś wyjątkowym. Ponadto podopieczni biorą udział w tzw. wydarzeniach społecznych. Mogą to być spotkania z inspirującymi ludźmi czy też wizyty w ciekawych miejscach.

Udział w Akademii Przyszłości bardzo dużo daje również wolontariuszowi. Przede wszystkim uczy empatii, odpowiedzialności, rozwija kreatywność i daje mnóstwo satysfakcji. Wolontariusz ma poczucie, że w dobry sposób pożytkuje swój wolny czas, a przy okazji może poznawać wielu ciekawych ludzi oraz zdobyć doświadczenie w pracy z dzieckiem.

Rekrutacja nowych wolontariuszy zazwyczaj trwa od sierpnia do końca października. Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie internetowej www.zostantutorem.pl oraz na facebookowym fanpage’u Akademii Przyszłości.

Warto zaangażować się w działanie Akademii Przyszłości lub innej organizacji charytatywnej, chociażby dlatego, że dobro, które dajemy innym, wraca do nas ze zdwojoną siłą.

Katarzyna Banach