O nas

Magazyn „Radar” jest miesięcznikiem, ukazującym się w czasie roku akademickiego, z przerwą wakacyjną, o nakładzie około dwóch tysięcy egzemplarzy. Kolportowany jest głównie na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego. Trafia on także na inne lubelskie uczelnie, zaś blisko sto egzemplarzy rozsyłana jest razem z kwartalnikiem UP „Aktualności” do różnych ośrodków akademickich w Polsce.
W roku 1999 studenci z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej (dzisiejszy Uniwersytet Przyrodniczy), czując potrzebę wypowiedzenia się na dręczące ich tematy, założyli Magazyn Studencki o nazwie „Radar”. Początkowo jego forma w postaci kserograficznych wydań pozostawiała wiele do życzenia i miała dość skromną objętość. Ukazało się kilka numerów, jednak z powodu braku zainteresowanych taką formą działalności, redakcja upadła. Po kilku latach, jak feniks z popiołów, jesienią 2003 r., „Radar”, dzięki dwóm studentom, chętnym ponieść ciężar zaopiekowania się studencką gazetą, reaktywował się ze zdwojoną siłą. Pracowali oni sami i zajmowali się dosłownie wszystkim – od pisania tekstów począwszy, na rzeczach technicznych, typu łamanie numeru i projektowanie okładek, skończywszy. W grudniu 2003 r. wyszedł pierwszy numer po reaktywacji, a redakcja otrzymała siedzibę w Domu Studenckim „Cebion”. Do współpracy zaproszono początkowo bliskich znajomych, którzy z zaangażowaniem podzielili pracę na kilka osób. Wczesną wiosną 2004 r. Agencja Doroty Myko z Warszawy poprowadziła pierwsze dwudniowe szkolenie w zakresie redakcji technicznej i merytorycznej dla świeżo upieczonych redaktorów.

Redakcja zaczęła się prężnie rozwijać, a kolejny redaktor naczelny włączył do niej także osoby z innych lubelskich uczelni, co pozwoliło na znaczne poszerzenie horyzontów gazety, spojrzenia na poruszane sprawy z kilku punktów widzenia i rzucenie światła na tematy, o których być może studentom AR nie było wiadomo. Numery wychodziły regularnie, co miesiąc, zyskując coraz większe grono czytelników i zainteresowanych współpracą z magazynem.

Wydawcą „Radaru” jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, zaś od początku istnienia swoim opiekuńczym ramieniem gazetę objęła Pani Redaktor Ewa Zawadzka-Mazurek, która prowadziła także szkolenia odbywające się co tydzień. Drugi po reaktywacji redaktor naczelny zapoczątkował też tradycję corocznych szkoleń wyjazdowych, które organizowane były z reguły na wiosnę w takich miejscach, jak Zwierzyniec, Janów Lubelski, Szczawnica i Nowa Słupia. Redakcja zgłębiała tajniki dziennikarstwa, pisząc coraz lepiej i biorąc udział w różnych przedsięwzięciach na większą skalę – można było spotkać nas min. na warsztatach medialnych „Media Student” w Warszawie. Wkrótce w kreatywnych głowach studentów-dziennikarzy zaczęły rodzić się zalążki własnej inicjatywy, która pomogłaby zjednoczyć media lubelskie i nie tylko, oraz dziarsko wkroczyć w świat szeroko pojmowanej informacji i komunikacji społecznej. W 2008 r. „Radar” po raz pierwszy zorganizował Lubelskie Akademickie Warsztaty Dziennikarskie „Pressmaniak”, które okazały się sukcesem i przyczyniły do integracji środowisk dziennikarskich z całej Polski oraz do nawiązania kontaktów z przedstawicielami świata mediów. W roku 2009, 2010 i 2011 odbyły się kolejne edycje warsztatów zdobywając coraz większe uznanie i rozgłos.

Jednak mimo wszystko w czerwcu 2012 roku zaszła konieczność zawieszenia działalności z powodu braków personalnych.Nie trzeba było jednak długo czekać na kolejną reaktywację, która nastąpiła w październiku tego samego roku.

„Radar” zaprasza wszystkich zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy i doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>